Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
Rodinné centrum STONOŽKA - Košice

AKTUALITY

Recept na medovníky

Medovníky pani Murárikovej


Suroviny:

1050 g múka T 650 /chlebová múka/
460 g práškového cukru /Považský cukrovar/
350 g tekutého medu
6 ks vajec
3 kávové lyžičky sódy bic.
1 balíček zmesi korenín / na medovníky alebo perníky/
sú rovnaké:o)

Príprava cesta:

Na začiatku prípravy si dáme zohriať med v teplej vode, aby bol správne tekutý. Nesmie však byť horúci, aby sa nám nesekli vajcia.
Do misy preosejem múku, aby sa prevzdušnila a vyčistila. 3 PL múky odoberiem ako rezervu. Do múky pridám aj preosiaty práškový cukor a zmes korenín.
Keďže niet nad čerstvú zmes korenín, viem si ju pripraviť aj doma : aníz, badián, fenikel, klinček a štipku škorice. Zomlieť na makovom mlynčeku: 2 čajové lyžičky = zmes.
Preosejem a pridám aj 3 zarovnané kávové lyžičky sódy bic. Sóda bic. sa hodí viac, lebo nám dvíha cesto, až v peci, keď to potrebujem a nie ako prášok do pečiva, ktorý reaguje hneď. Za sucha dôkladne zmiešam, čo mi zaručí, že medovníky nebudú fľakaté.
Spravím si priehlbinku a do nej nalejem med. Medovníky sú vtedy medovníkmi, ak pridám aspoň 1/3 medu.
Hustota cesta závisí od vajec. Vajcia treba odvážiť, aby mali 360 g. Vajcia umyť, po jednom rozbiť a pridať do cesta. Správny medovník sa pečie bez tuku, vtedy je záruka 3 mesiace.
Recept môžeme obmieňať, pridali sme 60 g orechov = 4 polievkové lyžice.
Jednou rukou /druhá rukou môžem zdvihnúť mobil/ všetko dôkladne premiešam a nechám zrieť. Zrenie cesta pri izbovej teplote trvá viac ako 24 hodín. Správne vyzreté cesto musí byť nelepivej konzistencie a vyzerá ako medovník. Zvyšné cesto viem zmraziť a vydrží aj 3 mesiace.

Pečenie:

Plechy pred pečením nahrejeme pri 120 stupňoch. Do gázy dáme včelí vosk a tým vymastíme zohriaty plech. Potom nechať vychladnúť, až tak kladiem medovníky. Ak nemám vosk, dám Ceru, jemne nahrejem, spravím jemný film, pomúčim a sklepnem zvyšnú múku. Vykrajujem nad pekáčom, minimalizujem kontakt rúk s cestom a ukladám
1 cm od seba.
Hrúbka cesta: dekoratívne hrubšie, plnené tenšie. Dekoratívne – plát cesta položím na pekáč a až tam vyrezávam. Habarkou si rozmiešam 1 vajce na natieranie. Vajcom ich natieram ich až po upečení /keď zavoňajú/, štetcom v jednom smere a ešte ich dám na chvíľočku späť do rúry / neodchádzam od rúry/. Po vybratí ešte raz natriem vajcom.
Pečieme v rúre pri 200 stupňoch.
Pred pečením sa vajcom natierajú iba medovníky, ktoré sú ozdobené napr. mandľou. Mandle zalejem horúcou vodou, nechám postáť, olúpem a rozpolím.
Medovníky po upečení môžem aj naplniť.

 

Plnka:

4 polievkové lyžice jemnej medovníkovej strúhanky, 2 lyžice lekváru a 2 lyžice rumu. Nepridávam cukor. Plnku dávam len do stredu, aby nevytiekla.

Z nepodarených medovníkov môžem urobiť guľky a obaliť ich v orechoch alebo kokose. Potrebujem k tomu: medovníkové omrvinky postrúhané na hrubo, kakao, orechy, káva , hrozienka namočené v rume. Môžu byť aj nealko pre deti. Nepridávam cukor. Alternatívam sa medze nekladú.

Poleva na zdobenie:

1 bielko stačí na ozdobenie 120 ks medovníkov. Bielko kvalitne oddeliť od žĺtka.
Veľkosť bielka = množstvo cukru /cca 150 g/. 1 bielok prijme 6 - 10 lyžičiek cukru.
Práškový cukor 3 x preosiať, aby hrudky neupchali sáčok na zdobenie. Do bielka pridávam po kopcovitých lyžičkách postupne cukor a miešam rukou! Len vtedy viem odhadnúť koľko cukru potrebujem. Miešam až do vtedy, kým ma nebolí ruka. Pred dokončením pridám lyžičku citrónovej šťavy, aby bola poleva lesklá. Ak je poleva hustá, zriedim ju šťavou. Domiešam, po ukončení zakryjem navlhčenou papierovou kuchynskou utierkou a zabalím do potravinovej fólie. Takto odložené si to viem aj uchovať v chladničke, ak nestihnem všetko dozdobiť. Zdobím mikroténovým sáčkom, na rohu ktorého vystrihnem malilinkú dierku. Do vrecúška nedávam viac ako jednu lyžičku polevy, držím ho ako pero.
Čím menšia dierka, tým je poleva tenšia, tým lepšie sa s ňou robí a tým viac ušetrím.

Jedna rada na záver:
Ako zmäknú medovníky? Na plech alebo tácku rozložím vlhkú, poriadne vyžmýkanú utierku, na to suchú utierku. Na husto poukladám medovníky a dôkladne zabalím po potravinovej fólie. Po 30 minútach môžeme podávať. Čím dlhšie tak ostanú, tým sú mäkšie.

 

 

 

Zdroj:

*recept je originálny
*poznámky sú moje vlastné.


Vypracovala: Dana Madejová
/absolventka kurzu „Pečenia a zdobenia medovníkov“/


 

webygroup

Partneri

Spolupracujeme

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár


897178

Úvodná stránka